تبلیغات
دانستنی های جهان هنر و معماری

کشف آبی به قدمت ۲.۵ میلیارد سال!

محققان زمین شناس دانشگاه تورنتو این کشف را بسیار شگفت انگیز می خوانند زیرا به عقیده آنها تا پیش از این هیچکس ترکیباتی چند میلیارد ساله را درون آب کشف نکرده بود.محققان در تلاشند با فرضیه های موجود درباره منشاء اصلی آب به رقابت برخیزند و با توجه به این که عمر زمین تنها ۴.۵ میلیارد سال است، کشف آبی که چندین میلیارد سال قدمت دارد می تواند مدرکی مناسب برای کشف منشاء آب به شمار رود.

محققان با بررسی آبهای زیرزمینی موجود در شکاف اعماق حوضچه "ویتواترزرَند" متوجه حضور بسته هایی از آب شدند که با یکدیگر متصل نبودند. بررسی این بسته های آبی و ترکیبات موجود در آن نشان دادند این نمونه ها به صورت میانگین به ۲۵ میلیون سال پیش تعلق دارند.

اما قدیمی ترین عنصری که درون این آب یافته شد گاز نئون بود. این گاز می تواند برای دوره ای طولانی مدت بدون تغییر باقی بماند زیرا به ندرت می تواند با دیگر عناصر ترکیب شود. نئون بر روی زمین می تواند از سه منبع تامین شود، اتمسفر، بخش مذاب جبه زمین و صخره های موجود بر روی پوسته.

همچنین انواع مختلفی از ایزوتوپ نئون با جرمهای اتمی متفاوتی وجود دارند که بر اساس منشا نئون، نسبت میان ایزوتوپها تغییر می کند. محققان نیز با اندازه گیری این نسبت می توانند منشاء اصلی نئون را کشف کنند.

نئونی که در آب یافته شده در اعماق معدن طلا کشف شده به واسطه واکنشهای اتمی در صخره های موجود بر روی پوسته زمین تولید شده و به تدریج در آب انباشته شده است این توده نئونی می تواند اطلاعاتی را درباره سن آب کشف شده در اختیار دانشمندان قرار دهد.

نئون یافته شده نشان می دهد از آخرین باری که سنگ به واسطه فعالیتهای زمینی به درجه حرارت بسیار بالایی رسیده، در این منطقه حضور داشته و این "آخرین بار" به ۲.۷ میلیارد سال پیش باز می گردد. در آن زمان آب شامل نئون محلول، نمک و دیگر ترکیباتی بوده است که درون حفره ای در میان سنگ به دام افتاده بودند. با گذشت زمان سنگ فرسوده شده و مقداری از آب درون آن به بیرون و به میان حفره های سنگ نشت کرده است.

محققان به امید یافتن حیات به جستجو در میان آبهای زیرزمینی در عمق سه کیلومتری از سطح زمین پرداخته بودند و در نهایت در این هدف موفق شدند زیرا توانستند میکروبهایی را در این عمق بیابند که شباهت زیادی به میکروبهای موجود در بستر اقیانوسها دارند.

بر اساس گزارش سی بی سی، این یافته نشانگر عمیقترین اکوسیستم میکروبی است که تاکنون بر روی زمین کشف و بررسی شده است. محققان امیدوارند بتوانند چنین نمونه های آبی را در دیگر بخشهای زمین به ویژه در شمال اروپا کشف کرده و مطالعات خود را تکمیل کنند.نویسنده: اراس لطفی پور

.:: آخرین مطالب ::.

» آدولف لوس ( جمعه 10 تیر 1390 )
» موسیقی ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» . ( دوشنبه 23 خرداد 1390 )
» طراحی اقلیمی (گرم و خشک) ( یکشنبه 22 خرداد 1390 )
» طراحی اقلیمی (معتدل و مرطوب)::آب و هوای معتدل خزری ( شنبه 21 خرداد 1390 )
» پلان مسجد شهرک حافظ اردبیل ( جمعه 20 خرداد 1390 )
» طراحی درب هوشمند با دستگیره هشداردهنده ( جمعه 20 خرداد 1390 )
» تصاویری از پروژه عظیم مروارید در قطر ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» طراحی مدرن خانه زیرزمینی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» چگونه،دکوراسیونی بهاری طراحی کنیم ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» فلسفه و معماری ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» نقشه برداری ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» ساخت ویلاهای پیش‌ساخته با فضاهای تفریحی اختصاصی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» اصول معماری ایرانی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» تصاویر ماهواره‌ای کشف 17 هرم گمشده مصری ( دوشنبه 9 خرداد 1390 )