تبلیغات
دانستنی های جهان هنر و معماری

8 نوع حیوان عجیب‌الخلقه و کمیاب

 8 نوع از عجیب‌ترین موجودات زنده كه متاسفانه بیشتر آنها در خطر انقراض قرار دارند.

لاك پشت ماتا ماتا

این لاك پشت ابتدا در داخل شهر در كنار رودخانه‌ها و نهرهایی كه دارای آب تازه با جریان ملایم هستند دیده شده است. بدن غول پیكر همراه با لاك نرم این حیوان می‌تواند در طول به رشد 6 فوت (حدود 3 متر) و در وزن به بیشتر از 100 پوند (حدود 50 كیلوگرم) برسد.

ماتاماتا در كنار نهرهایی با آبهای تیره و آرام، بركه‌های راكد، مرداب‌ها، باتلاق‌ها در قسمتهای شمالی بولیوی، شرق پرو، اكوادور، شرق كلمبیا، ونزوئلا، گینه، و بخشهای شمالی و مركزی برزیل زندگی می‌كند. ماتاماتا از انواع حیوانات آبزی به شمار می‌آید، اما ترجیح می‌دهد در آبهای كم عمق زندگی كند تا راحت بتواند برای نفس كشیدن به سطح آب بیاید.

جوجه تیغی پوزه دراز

این اچیدناها یك گروه از دو گروه پستانداران تخم گذار هستند (گروه دیگر آنها پلاتیپوسها هستند). این جوجه تیغی‌های پوزه دراز در گینه جدید زیاد دیده می‌شوند.آرمادیلوی پری مانند صورتی رنگ

این حیوان در آرژانتین مركزی یافت شده است و در دشتهای بی‌آب و شنی پوشیده شده از كاكتوسها و بوته‌های خاردار سكونت دارد. این حیوان زمانی كه می‌ترسد این توانایی را دارد كه زیر خاك از نظرها پنهان شود. آرمادیلوها سوراخهای كوچكی در زیر زمین نزدیك مجتمع مورچه‌ها در خاك خشك حفر می‌كنند. و معمولا ًاز مورچه و نوزادانشان در نزدیكی پناهگاهشان تغدیه می‌كنند.

موش گوش دراز

این "میكی موس بیابانی" جانوری جونده شبیه موش است، دم دراز، پاهای عقبی بلند برای پریدن و به خصوص گوش خیلی درازی دارد. این موش در بیابانهای چین و مغولستان یافت شده است. این حیوان در یست قرمز در گروه حیوانات در حال انقراض طبقه بندی شده است.

جانور حشره خوار الفانت

آنها به طور وسیعی در بخشهای جنوبی آفریقا گسترده‌اند و اگرچه در محلهای عمومی و اجتماعی زندگی نمی‌كنند، ولی قادر به زندگی كردن در انواع زیستگاه‌های طبیعی از بیابان نامیب گرفته تا مكانهای صخره‌ای جنوب آفریقا و جنگل‌های انبوه هستند.

خرگوش پاتاگونیان مارا

یك حیوان جونده درشت هیكل كه هم شبیه خرگوش و هم شبیه یك الاغ به نظر می‌رسد. این پاتاگونیان مارا در قسمتهای مركزی و جنوبی آرژانتین زندگی می‌كند. ماراها در علف زارهای كم باران و بوته زارها و دشتها سكونت دارند.

موش كور با بینی ستاره‌ای شكل

موش كور بینی ستاره‌ای در مناطق مرطوب نواحی پست زندگی می‌كند. از جانوران بدون مهره كوچك، حشره‌های آبزی،كرمها وحلزونها تغذیه می‌كند. او شناگر ماهری است و می‌تواند در قسمتهای پایینی نهرها و دریاچه‌ها برای یافتن غذا به جستجو بپردازد. مثل بقیه موش كورها می‌تواند تونلهای كم عمقی حفر كند؛ اغلب راه خروج این تونلها از زیر آب می‌باشد.
شاخكهای حساس بینی تقریباً با یكصد هزار شاخك ریز پوشیده شده است كه به غریبه‌ها صدمه می‌زند.

بز كوهی سایگا

سایگا جزو حیوانات در حال انقراض طبقه بندی شد. امروزه تخمین زده می‌شود كه مجموعاً 50/000 سایگا وجود داشته باشند، كه در كالمیكیا، سه منطقه در قزاقستان و در دو منطقه قرنطینه شده در مغولستان زندگی می‌كنند.

نویسنده: اراس لطفی پور

.:: آخرین مطالب ::.

» آدولف لوس ( جمعه 10 تیر 1390 )
» موسیقی ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» . ( دوشنبه 23 خرداد 1390 )
» طراحی اقلیمی (گرم و خشک) ( یکشنبه 22 خرداد 1390 )
» طراحی اقلیمی (معتدل و مرطوب)::آب و هوای معتدل خزری ( شنبه 21 خرداد 1390 )
» پلان مسجد شهرک حافظ اردبیل ( جمعه 20 خرداد 1390 )
» طراحی درب هوشمند با دستگیره هشداردهنده ( جمعه 20 خرداد 1390 )
» تصاویری از پروژه عظیم مروارید در قطر ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» طراحی مدرن خانه زیرزمینی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» چگونه،دکوراسیونی بهاری طراحی کنیم ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» فلسفه و معماری ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» نقشه برداری ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» ساخت ویلاهای پیش‌ساخته با فضاهای تفریحی اختصاصی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» اصول معماری ایرانی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» تصاویر ماهواره‌ای کشف 17 هرم گمشده مصری ( دوشنبه 9 خرداد 1390 )