تبلیغات
دانستنی های جهان هنر و معماری

مرتفع‌ترین شهرهای جهان کدامند؟

در جهان شهرها و یا سکونتگاه هایی هستند که شاید تصور زندگی در آن ها، برای بسیاری از ماها غیرقابل تصور باشد. مناطقی که هزاران متر از سطح زمین یا سطح دریاها بلند تر بوده و به خاطر این ارتفاع، از حداقل عنصر حیاتی زمین، یعنی اکسیژن برخوردارند.

سفر به این گونه شهرها، همچون فتح قله‌هایی می‌ماند که گاها بدون در نظر گرفتن لوازم ضروری همچون کپسول‌های هوا، نشدنی به چشم می‌خوردند. اما چنین شهرهایی وجود داشته و همانند شهرهای معمولی از فرودگاه‌، بانک، هتل و دیگر امکانات رفاهی نیز برخوردارند.

این گزارش شاید دلخواه کوهنوردانی باشد، که می‌خواهند به غیر از کوه های مرتفع تجربه سفر به شهرهای مرتفع و استنشاق هوایی خالی از اکسیژن را داشته باشند. شهرهایی که شاید اقامت در آنها مشکل تر از صعود به قله‌ای صعب العبور باشد.


نامچه بازار،‌نپال:

شهر نامچه بازار در نپال با ارتفاع سه هزار و پانصد متری خود از سطح دریا یکی از مرتفع ترین شهرهای جهان است که سابقا به عنوان مرکزی تجاری برای ساکنان بومی نپال به شمار می‌رفته است. اما امروز، این شهر یکی از پایگاه‌ها و در حقیقت توقف گاه‌هایی است که کوهنوردان پیش از صعود به اورست در آن استراحت می‌کنند.

برای ورود به این شهر که هم اکنون نیز به عنوان مرکز تجاری ساکنان منطقه کومبو نپال شناخته می‌شود، راه‌ها و مسیرهای متنوع و متعددی وجود دارد. نامچه بازار بر خلاف محدوده کوچک خود ار بانک، اداره پلیس و حتی پلیس گمرک مخصوص برخوردار است. شایان ذکر است، این شهر کوچک و مرتفع برای پذیرایی از میهمانان خود از هتلی محلی با نام شاعرانه " هتل چشم انداز اورست" سود می‌برد که اتاق‌هایی اکسیژنه داشته و مسافران آن می‌توانند از هوایی که نسبت به بیرون از اکسیژن بیشتری برخوردار است بهره ببرند.

لهاسا،‌تبت:

بدون شک باید شهر لهاسا، مرکز منطقه خود مختار تبت را یکی از مشهورترین شهرهای مرتفع جهان دانست. شهری با ارتفاع سه هزار و 650 متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد که در کوهپایه‌های هیمالیا قرار داشته و جمعیت آن به 250 هزار نفر می‌رسد. با این وجود، بیشتر مردم این شهر را نه به عنوان شهری مرتفع بلکه مقری برای دالایی لاما، رهبر بودایی‌های جهان می ‌شناسند. رهبری با نام اصلی تنزین جیاتسو که در سال 1959 به دستور حکومت کمونیست وقت چین مجبور به ترک تبت شده و درحال حاضر در هند زندگی می‌کند.

شهر تبت، همواره به عنوان شهری مذهبی شهرت داشته و همه ساله میزبان بودایی‌های بی‌شماری است که برای زیارت معابد به این شهر مسافرت می‌کنند. به جرات می‌توان چنین گفت که تمام معابد بودایی ساخته شده در این شهر همچون معبد مشهور کاخ پوتالا از جاذبه‌های مهم گردشگری نیز به شمار می‌روند. گفتنی است شهر لهاسا به دلیل ویژگی‌های خود در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد.

پوتوسی، بولیوی:

یکی دیگر از مرتفع‌ترین شهرهای جهان در کشور بولیوی واقع شده است. شهری به نام پوتوسی، که با ارتفاع چهار هزار و 90 متری خود پیش از این به به عنوان شهر معدن‌های نقره و همچنین یکی از بزرگترین شهرهای تمام قاره آمریکا شهرت جهانی داشته و امروز نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

باید گفت، تاریخ کهن اکتشاف نقره و معادن نقره این شهر به صورت بارز و برجسته‌ای بر هویت ساکنان و مردم این شهر تاثیر گذاشته است. لازم به ذکر است شهر پوتوسی در کتاب "‌دون کیشوت" اثر معروف و مشهور نویسنده فرانسوی، سروانتس، به عنوان ضرب المثلی از وفور ثروت نام برده شده است.

ال آلتو، بولیوی:

ال آلتو که به " ارتفاع" معنی می دهد نیز با ارتفاعی چهار هزار و 150 متری، یکی دیگر از مرتفع‌ترین شهرهای بولیوی به شمار می رود. این شهر از جمعیتی بالغ بر 650 هزار نفری سود می‌برد. طبق اسناد موجود، زمان توسعه یافتن شهر ال آلتو از هنگامی آغاز شد که خط راه آهنی میان شهرهای لاپاز،‌پایتخت کلمبیا و دریاچه تیتیکاکا، از دریاچه‌های مهم کلمبیا که در ال آلتو قرار دارد، کشیده و مسافرت های ریلی به دو منطقه شکل گرفت.

گفتنی است از زمانی که فرودگاهی به نام لاپاز در این شهر تاسیس شد، مسافرت به آن نیز توسعه بیشتری گرفت به نحوی که نام ال آلتو،‌امروز علاوه بر مسافران کلمبیایی برای گردشگران بین المللی نیز شناخته شده است.

لا رینکونادا، پرو:

مرتفع‌ترین شهر این فهرست که می‌توان آن را مرتفع‌ترین شهر جهان نیز خواند، در پرو قرار گرفته است. شهری به نام لا رینکونادا که پنج هزار و 100 متر بالاتر از سطح دریا قرار داشته و تقریبا باید گفت زندگی در آن برای عده کثیری از مردم غیر قابل تصور است.

این شهر در سال 2003 میلادی از سوی نشریه علمی نشنال جئوگرافیک، رسما به عنوان مرتفع ترین سکونتگاه ثابت و دایمی بشر معرفی شد. این شهر نزدیک به 30 هزار سکنه دارد که بیشتر آنها در معدن طلای آن مشغول به فعالیت هستند


نویسنده: اراس لطفی پور

.:: آخرین مطالب ::.

» آدولف لوس ( جمعه 10 تیر 1390 )
» موسیقی ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» . ( دوشنبه 23 خرداد 1390 )
» طراحی اقلیمی (گرم و خشک) ( یکشنبه 22 خرداد 1390 )
» طراحی اقلیمی (معتدل و مرطوب)::آب و هوای معتدل خزری ( شنبه 21 خرداد 1390 )
» پلان مسجد شهرک حافظ اردبیل ( جمعه 20 خرداد 1390 )
» طراحی درب هوشمند با دستگیره هشداردهنده ( جمعه 20 خرداد 1390 )
» تصاویری از پروژه عظیم مروارید در قطر ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» طراحی مدرن خانه زیرزمینی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» چگونه،دکوراسیونی بهاری طراحی کنیم ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» فلسفه و معماری ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» نقشه برداری ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» ساخت ویلاهای پیش‌ساخته با فضاهای تفریحی اختصاصی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» اصول معماری ایرانی ( پنجشنبه 19 خرداد 1390 )
» تصاویر ماهواره‌ای کشف 17 هرم گمشده مصری ( دوشنبه 9 خرداد 1390 )